Montaż i instalacja klimatyzatorów przemysłowych

Domowe urządzenia klimatyzacyjne nie mogą zapewnić komfortowego mikroklimatu na dużych obszarach. Hale handlowe i koncertowe, warsztaty firmowe i kompleksy sportowe muszą być wyposażone w klimatyzatory przemysłowe. Sprzęt ten charakteryzuje się zwiększoną mocą i wydajnością na zimno. Pomaga obniżyć temperaturę, nawilżyć i oczyścić powietrze w napełnianym pomieszczeniu.

Urządzenie i charakterystyka przemysłowego systemu klimatyzacji

Klimatyzatory przemysłowe zostały zaprojektowane do chłodzenia większych pomieszczeń przez dziesięciolecia.

Klimatyzatory dzielą się na trzy kategorie w zależności od zakresu zastosowania:

 • gospodarstwo domowe;
 • półprzemysłowy;
 • przemysłowy.
Klimatyzacja w hali przemysłowej Tarnowskie Góry
Klimatyzacja w hali przemysłowej Tarnowskie Góry

Ta ostatnia grupa obejmuje instalacje klimatyzacyjne w placówkach administracyjnych i medycznych, halach handlowych, halach produkcyjnych, kompleksach sportowo-rozrywkowych o powierzchni ponad 250-300 m2. Cechy sprzętu to: złożoność urządzenia, wysoka wydajność chłodzenia i koszt. Czas pracy przemysłowych systemów klimatycznych wynosi 20-30 lat w zależności od ciągłej pracy. Instalacje domowe nie mogą działać w tym tempie.

Klimatyzatory do dużych pomieszczeń są przeznaczone nie tylko do wymuszonej wymiany powietrza, ale także do przetwarzania przepływu. Funkcje przemysłowego systemu klimatyzacji obejmują filtrację powietrza, osuszanie lub nawilżanie, ogrzewanie lub chłodzenie powietrza.

Dodatkowe elementy w klimatyzacji przemysłowej

Klapa zwrotna i filtr antyodorowy są elementami, które mogą być stosowane w klimatyzatorach przemysłowych w halach i magazynach, w celu zapewnienia prawidłowego przepływu powietrza oraz eliminacji nieprzyjemnych zapachów.

Klapa zwrotna w klimatyzatorach przemysłowych pełni podobną rolę jak w systemach wentylacyjnych. Klapa zwrotna umożliwia przepływ powietrza w jednym kierunku, uniemożliwiając cofanie się powietrza w drugim kierunku. Klapa zwrotna jest zazwyczaj umieszczana w kanale powietrznym lub w okapie klimatyzatora i otwiera się pod wpływem przepływu powietrza w kierunku z zewnątrz do środka hali lub magazynu, a zamyka się, gdy przepływ powietrza jest w kierunku przeciwnym. Dzięki temu klapa zwrotna zapobiega przedostawaniu się powietrza zewnętrznego do hali lub magazynu w czasie chłodzenia lub ogrzewania.

Filtr antyodorowy w klimatyzatorach przemysłowych zapobiega przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów do hali lub magazynu, które mogą pochodzić z procesów przemysłowych lub z okolicznych terenów. Filtr antyodorowy usuwa zapachy z powietrza, zanim powietrze dostanie się do hali lub magazynu. Dzięki temu filtr antyodorowy zapewnia czyste powietrze w pomieszczeniach użytkowych oraz skutecznie eliminuje niepożądane zapachy, co wpływa na komfort pracy i koncentrację pracowników.

Podsumowując, klapa zwrotna i filtr antyodorowy mogą być stosowane w klimatyzatorach przemysłowych w halach i magazynach, aby zapewnić prawidłowy przepływ powietrza oraz eliminację niepożądanych zapachów. Dzięki temu można poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, co wpływa na komfort pracy oraz zdrowie i bezpieczeństwo pracowników

Rodzaje systemów klimatycznych

Istnieje kilka rodzajów klimatyzatorów przemysłowych. Sprzęt dobierany jest z uwzględnieniem przeznaczenia obsługiwanych pomieszczeń i wymagań dotyczących systemu klimatycznego.

Wielostrefowe urządzenia VRF i VRV

Wielostrefowy system klimatyzacji pozwala na obsługę wielu pomieszczeń jednocześnie. Składa się z jednej wydajnej jednostki zewnętrznej i kilkudziesięciu modułów wewnętrznych. Połączone są ze sobą rzędami miedzianych rurek.

Każda jednostka wewnętrzna posiada zawór, który reguluje ilość freonu. Możliwość zmiany ilości czynnika chłodniczego pozwala na ustawienie indywidualnych parametrów powietrza w pomieszczeniach.

Zalety systemu wielostrefowego:

 • oszczędność kosztów w porównaniu z możliwością zainstalowania osobnego klimatyzatora w każdym pomieszczeniu;
 • różne opcje umieszczania modułów wewnętrznych, które nie zajmują wolnego miejsca;
 • scentralizowane zarządzanie blokami;
 • ustalony mikroklimat jest bardzo precyzyjnie utrzymywany w lokalu;
 • niski poziom hałasu.
Klimatyzacja w hali przemysłowej Gliwice
Klimatyzacja w hali przemysłowej Gliwice

Klimatyzatory wielostrefowe wykorzystują różne typy jednostek wewnętrznych:

 • Urządzenia kasetowe. Moduły montowane są pod sufitem podwieszanym, nie zajmują miejsca w pomieszczeniu. Dolna część korpusu wykonana jest z krat lub żaluzji dystrybucyjnych. Konstrukcja zapewnia równomierny przepływ powietrza. Urządzenia są bardzo wydajne.
 • Systemy kanałowe Instalacja klimatyzatora przemysłowego polega na umieszczeniu go pod sufitem. Strumień oczyszczonego powietrza rozprowadzany jest kanałami z ozdobnymi kratkami. Cechą systemu jest możliwość pokrycia pomieszczenia o powierzchni do 300 m2 i mocy do 25 kW.
 • Urządzenia kolumnowe lub podłogowe. Urządzenia charakteryzują się dużą wagą oraz brakiem mocowań. Instalowane są w miejscach, w których nie można umieścić innego rodzaju urządzeń klimatycznych.
 • Fresk. Jednostka wewnętrzna jest umieszczona na ścianie. Ilość modułów uzależniona jest od mocy sprzętu i wielkości pomieszczenia.
Klimatyzacja w magazynie Gliwice
Klimatyzacja w magazynie Gliwice

Układ klimakonwektora chłodnicy

System składa się z jednostki zewnętrznej (chiller) i kilku wymienników ciepła (klimakonwektorów) wewnątrz budynku. Woda jest chłodziwem w obwodzie roboczym. Chłodnica schładza ciecz do temperatury 6-8°C i pompuje ją do klimakonwektorów. Chłodnice są produkowane ze skraplaczami powietrznymi, wodnymi i zdalnymi. Zalety systemu:

 • chłodnice są energooszczędne, łatwe w instalacji i obsłudze;
 • nie ma żadnych ograniczeń co do liczby jednostek pokojowych i długości gazociągu;
 • można dodać wentylację i ogrzewanie pomieszczenia.

Klimatyzatory centralne i dachowe

Centralny klimatyzator do pomieszczeń przemysłowych składa się ze standardowych sekcji czerpni i nawiewu powietrza, filtracji, chłodzenia, nawilżania i ogrzewania. Do pracy wymagane jest połączenie z chłodnicą. Niezawodny i trwały system klimatyzacji jest używany razem z innymi systemami systemami oddymiania, wielostrefową klimakonwektorem chłodnicy.

Klimatyzatory dachowe (dachy) montuje się na płaskich dachach budynków. Schładzają/ogrzewają powietrze do określonych parametrów i przetwarzają je przed dostarczeniem do pomieszczenia, w którym znajduje się pilot.

Klimatyzatory precyzyjne

Montaż precyzyjny to rodzaj klimatyzatora szafowego. System posiada higrostazę, która precyzyjnie utrzymuje wilgotność w pomieszczeniu. Moc urządzenia nie przekracza 5-100 kW. Klimatyzatory składają się z dwóch bloków, wewnętrzny ma możliwość rozprowadzenia zimnego powietrza przez płytę górną i dolną.

Wybór klimatyzatora przemysłowego

Zastosowanie technologii klimatyzacji przemysłowej wiąże się z utrzymaniem dużych powierzchni. Sprzęt wyróżnia duże gabaryty, skomplikowana konstrukcja i montaż. Przy wyborze klimatyzatorów do produkcji, sali teatralnej czy hotelu bierze się pod uwagę wiele czynników:

 • Zużycie energii elektrycznej – wśród systemów klimatyzacji przemysłowej najdroższe są zespoły klimatyzacji centralnej i dachowej, urządzenia wielostrefowe VRF i VRV są ekonomiczne.
 • Cechy konstrukcyjne – nie wszystkie urządzenia posiadają funkcję regulacji parametrów w poszczególnych pomieszczeniach.
 • Wybierając rodzaj sprzętu kierują się nie tylko jego ceną, ale również kosztem instalacji. Niedrogie jednostki dachowe będą wymagały znacznych kosztów instalacji.
 • Możliwość wentylacji – system klimatyzacji kształtowany jest z uwzględnieniem wykonywanego zadania. Centralny klimatyzator jest podłączony do obwodu „cooler-fan coil”, który dostarcza świeże powietrze.
wysoko wydajna klimatyzacja
wysoko wydajna klimatyzacja

Ważna jest również lista czynników, które są standardem dla każdej technologii klimatycznej:

 • powierzchnia zabudowy, pomieszczenia;
 • całkowita ilość ciepła wytwarzanego przez urządzenia;
 • obecność i lokalizacja naturalnych źródeł wentylacji;
 • liczba osób w pokoju.

Rodzaj systemu klimatyzacyjnego zależy od przeznaczenia budynku. Systemy kanałowe i kasetonowe polecane są do obiektów użyteczności publicznej, handlowo-rozrywkowych. Utrzymanie pomieszczeń przemysłowych i warsztatów odbywa się za pomocą klimatyzatorów centralnych lub klimakonwektorów. W placówkach medycznych, ośrodkach naukowych i muzeach instalowane są kompleksy precyzyjne, które bardzo precyzyjnie obsługują określone parametry.