Pompy ciepła – Montaż

Co to jest pompa ciepła i jaka jest jej zasada działania? 

Pompa ciepła to urządzenie, które przekazuje energię z otoczenia (gruntu, wody, powietrza) do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody.

Główne elementy pompy ciepła: sprężarka, wymiennik ciepła, zawór rozprężny i parownik. Czynnik chłodniczy, inaczej zwany freon (gaz f), krąży w układzie zamkniętym.

Zapraszamy do kontaktu:

Michał 602 232 848

Marcin 696 504 304

e-mail: biuro@greenkw.pl

42 – ­600 Tarnowskie Góry
ul. Powstańców Śląskich, nr 16, lok. 4

GREEN KW MARCIN WOJTYNEK

Obsługujemy Śląsk: Pyskowice, Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry, Bytom, Miasteczko Śląskie, Zbrosławice, Chorzów, Ruda Śląska, Lubliniec

Cena pompy ciepła – pompa ciepła i jej koszt

Cena pompy ciepła zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pompy ciepła, moc grzewcza, sposób montażu i miejsce instalacji. Ogólnie rzecz biorąc, cena pompy ciepła może wynosić od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego, aby uzyskać dokładniejszą cenę, należy skontaktować się z dostawcą lub instalatorem pompy ciepła i przedstawić swoje potrzeby i warunki. Zadzwoń do nas a chętnie odpowiemy na wszelkie pytania: 602 232 848 , 696 504 304

Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda: Sprężarka spręża gaz, który nagrzewa się pod wpływem wysokiego ciśnienia i dalej przemieszcza się do wymiennika ciepła, gdzie oddaje swoje ciepło wodzie lub środowisku. Gdy gaz oddaje swoją energię (ciepło), jego temperatura znacznie spada i ochładza się, ale nadal znajduje się pod wysokim ciśnieniem, więc kontynuuje wędrówkę do zaworu rozprężnego, gdzie ciśnienie gazu jest obniżane i gaz zamienia się w ciekły. W tym stanie freon przedostaje się do parownika na zewnątrz, gdzie nagrzewa się, pobierając energię z temperatury otoczenia, zaczynając tym samym parować. Ten cykl ogrzewania jest powtarzany w sposób ciągły, a energia elektryczna jest wykorzystywana do sprężania gazu w sprężarce, dzięki czemu pompa ciepła wytwarza 3-5 razy więcej ciepła niż zużywa prądu do uruchomienia sprężarki. Gdy pompa ciepła jest w trybie chłodzenia, proces ten odbywa się w odwrotnym kierunku za pomocą zaworu czterodrogowego.

Cena montażu pompy ciepła na Śląsku w miejscowościach Zabrze, Gliwice, Pyskowice, Bytom, Zbrosławice i Tarnowskie Góry waha się w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj i moc pompy, jej lokalizacja, konfiguracja systemu, a także dodatkowe usługi. Przybliżone ceny montażu pompy ciepła zaczynają się od ok. 15 000 zł i mogą wzrosnąć nawet do 25 000 zł. Koszt instalacji może być wyższy, jeśli wymagane są dodatkowe elementy, takie jak zbiornik buforowy, zestaw odzysku ciepła lub dodatkowe pompy.

Wraz z ceną montażu pompy ciepła w miejscowościach Zabrze, Gliwice, Bytom, Pyskowice Zbrosławice i Tarnowskie Góry, należy również wziąć pod uwagę cenę samej pompy ciepła. Cena pompy ciepła będzie zależeć od wielu czynników, takich jak jej moc, wydajność i rodzaj. Przybliżona cena pompy ciepła waha się od ok. 15 000 zł do nawet 30 000 zł, w zależności od jej parametrów.

Jaka jest maksymalna temperatura CWU, którą można osiągnąć tylko przez ogrzewanie za pomocą sprężarki pompy ciepła?

Maksymalna temperatura CWU, którą można osiągnąć tylko przez ogrzewanie za pomocą sprężarki pompy ciepła, wynosi od 55°C do 65°C w zależności od modelu

Jaki system grzewczy wybrać przy ogrzewaniu pompą ciepła powietrze-woda?

Wydajność pompy ciepła zależy bezpośrednio od temperatury wody i temperatury zewnętrznej, dlatego pompa ciepła najefektywniej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym lub innym systemem niskotemperaturowym (grzejniki niskotemperaturowe lub klimakonwektory). Może być również stosowany ze standardowymi grzejnikami, ale wtedy spada sprawność pompy ciepła.

Przy wyborze systemu grzewczego do ogrzewania pompą ciepła powietrze-woda, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wielkość budynku, jego użyteczność, ilość i jakość dostarczanego powietrza, poziom strat ciepła i dostępność energii odnawialnej. Najczęstszymi systemami grzewczymi są: pompy ciepła powietrze-powietrze, pompy ciepła powietrze-woda i pompy ciepła grunt-woda. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, więc należy dokładnie przeanalizować wszystkie opcje i wybrać najlepszą dla swojej sytuacji.

Jaki jest współczynnik wydajności (COP) pompy ciepła?

Sprawność COP odnosi się do sprawności pompy ciepła. Wskazuje, ile kWh ciepła w określonych warunkach, tj. 7W35 (pierwsza liczba oznacza temperaturę zewnętrzną, druga temperaturę przygotowanej wody) zostało wytworzone przy użyciu 1 kWh energii elektrycznej. Im wyższy współczynnik, tym bardziej wydajna pompa ciepła i tańsze ogrzewanie.

Współczynnik wydajności (COP) pompy ciepła, to stosunek mocy grzewczej pompy ciepła do mocy zużywanej do jej napędzania. Współczynnik wydajności jest zwykle określany w zakresie od 2,5 do 4,5. Współczynnik COP pompy ciepła jest zwykle wyższy w zimie, niż w lecie, ponieważ w zimie temperatura otoczenia jest niższa, co oznacza, że pompa będzie miała mniej pracy do wykonania, aby osiągnąć pożądaną temperaturę.

Jakie są sezonowe wskaźniki wydajności dla SCOP i SEER?

Realistyczna efektywność energetyczna ogrzewania przez cały rok jest określana przez współczynnik sezonowej efektywności energetycznej (SCOP), podczas gdy klimatyzacja opiera się głównie na współczynniku sezonowej efektywności energetycznej (SEER). SCOP to nowa metodologia pozwalająca na lepsze wyobrażenie o przewidywanym rzeczywistym zużyciu energii. Wskaźnik efektywności sezonowej określa efektywność pompy ciepła w sezonie grzewczym lub chłodniczym.

Sezonowe wskaźniki wydajności dla SCOP i SEER to odpowiednio współczynnik sezonowej sprawności energetycznej dla trybu grzania i współczynnik sezonowej efektywności energetycznej. Współczynnik SCOP waha się w zależności od systemu od 2,00 do 4,00, a współczynnik SEER od 7,00 do 15,00. Współczynniki te są używane do porównywania różnych systemów i określania , które z nich są w danym czasie najbardziej wydajne.

Czy można samodzielnie zainstalować pompę ciepła?

Jest to możliwe, ale wymaga konkretnej wiedzy, odpowiednich narzędzi i certyfikatu do pracy z gazowym czynnikiem chłodniczym. Polecamy usługi naszej Firmy GreenKW – Instalacja pompy ciepła składa się z dwóch części (chłodniczej i wodno-kanalizacyjnej), dzięki czemu samodzielnie wykonujemy profesjonalne prace instalacyjne, zapewniając tym samym gwarancje na sprzęt i wykonane prace. Pompy ciepła typu monoblok mogą być również instalowane niezależnie, ale lepiej jak robią to specjaliści. Przy okazji, jak rozwiążesz problemy techniczne?

Aby samodzielnie zamontować pompę ciepła wraz z klapą zwrotną i filtrem antyodorowym, należy wykonać następujące czynności:

 • Ustalić miejsce instalacji pompy ciepła oraz zapewnić odpowiedni dostęp.
 • Przygotować fundamenty pod pompę ciepła i zamontować ją na podłożu.
 • Podłączyć pompę ciepła do sieci wodociągowej za pomocą zaworu zwrotnego i odpowiednich rur.
 • Zamontować filtr antyodorowy, aby zapobiec przedostawaniu się niepożądanych zapachów do budynku.
 • Sprawdzić poprawność podłączenia pompy ciepła i filtra antyodorowego oraz uruchomić system.
 • Przeprowadzić okresowe przeglądy i konserwacje pompy ciepła, aby zapewnić jej wydajną pracę.

Pamiętaj o zastosowaniu klapy zwrotnej w systemie centralnego ogrzewania

Klapa zwrotna lub zawór zwrotny jest urządzeniem montowanym w instalacji centralnego ogrzewania, którego głównym celem jest utrzymanie prawidłowego kierunku przepływu ciepła i zapobieganie cofaniu się ciepłego powietrza z powrotem do kotła. Klapa zwrotna działa poprzez zamykanie i otwieranie siłą różnicy ciśnień, co pozwala na utrzymanie płynnego przepływu ciepła w instalacji.

Dlaczego miałbym wybrać GreenKW, a nie montera Zdzicha polecanego przez kolegę?

Wszyscy znamy powiedzenie „Skąpiec płaci dwa razy”. Montaż i konserwację naszych urządzeń wykonują profesjonaliści w swojej dziedzinie z wieloletnim doświadczeniem z przemysłowymi i domowymi urządzeniami grzewczymi i klimatyzacyjnymi. Współpracujemy z bezpośrednimi przedstawicielami sprzętu, wszystkie prace instalacyjne, rozruchowe i regulacyjne sprzętu wykonujemy sami, posiadamy wiedzę i niezbędne uprawnienia do wykonywania prac naprawczych, nie ukrywamy się w razie problemów i bierzemy odpowiedzialność za wykonane prace gdyż cenimy naszą reputację.

Wybór GreenKW nad monterem Zdzicha polecanego przez kolegę może być oparty na kilku różnych czynnikach, w tym na doświadczeniu i wiedzy firmy GreenKW w dziedzinie montażu pomp ciepła oraz na jakości jej usług. Firma GreenKW oferuje profesjonalny montaż z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, a także zapewnia bezpłatny serwis i gwarancję na wszystkie swoje produkty. Ponadto, firma GreenKW oferuje szereg usług dodatkowych, w tym instalację systemu grzewczego, wymianę sprzętu lub naprawy w przypadku awarii. Tak więc, wybór GreenKW nad montera Zdzicha polecanego przez kolegę może być oparty na szeregu czynników, takich jak doświadczenie, wiedza, jakość usług i usługi dodatkowe oferowane przez firmę GreenKW.

Firma GreenKW oferuje montaż pomp ciepła w wielu miastach na całym Śląsku, w tym w Zbrosławice, Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry, Bytom, Lubliniec, Pyskowice.

Jaka jest cena pompy ciepła?

Cena pompy ciepła zależy od jej wydajności, rodzaju wyposażenia oraz warunków instalacji. Aby poznać wstępną cenę sprzętu, prosimy o kontakt z naszą firmą GreenKW, ostateczną cenę sprzętu wraz z pracami instalacyjnymi będziemy mogli podać po oględzinach obiektu.

Cena pompy ciepła wraz z montażem jest uzależniona od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość systemu, rodzaje instalacji i technologie, które będą wykorzystywane. Ogólnie ceny zaczynają się od ok. 30 000 złotych.

Może lepiej wybrać mocniejszą pompę ciepła? 

Wydajność pompy ciepła musi być optymalna w zależności od powierzchni grzewczej domu i strat ciepła. Zbyt wydajna pompa ciepła będzie działać nieefektywnie, a jej zakup zwiększy Twoje koszty, a pompa ciepła o zbyt małej mocy zwiększy koszty energii elektrycznej do ogrzewania lub nawet nie zapewni wymaganej mocy grzewczej i skróci żywotność pompy ciepła.

Czy można schłodzić pomieszczenie pompą ciepła?

Pomieszczenia mogą być chłodzone większością modeli pomp ciepła z tą funkcją. Pompa ciepła powietrze/woda schładza wodę w instalacji ogrzewania podłogowego do temperatury +18 0 C + 20 0 C, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się kondensatu na powierzchni podłogi i obniżając temperaturę w pomieszczeniu. Zalecamy zastosowanie metody aktywnego chłodzenia, czyli schłodzenia wody do temperatury +5 0 C + 10 0 C i doprowadzenie jej do klimakonwektorów (fancoilów), które można wykorzystać do szybkiego i efektywnego schłodzenia pomieszczenia do żądaną i kontrolowaną temperaturę.

Czy można ogrzać lokal za pomocą klimatyzacji?

Tak, oczywiście, ponieważ klimatyzator jest również nazywany pompą ciepła powietrze-powietrze, ale będzie w stanie ogrzewać tylko do temperatury zewnętrznej -15 0 C i najprawdopodobniej nie będzie miał dolnego przewodu grzejnego jednostki zewnętrznej, który może doprowadzić do oblodzenia wentylatora jednostki zewnętrznej.

Jaka jest różnica między klimatyzatorem z pompą ciepła a klimatyzatorem?

Różnica polega na tym, że pompy ciepła powietrze-powietrze są przeznaczone do ogrzewania przy niskich temperaturach zewnętrznych (modele Nordic) i mają zintegrowane dolne przewody grzejne jednostki zewnętrznej lub wolnowiszące wymienniki ciepła (jednostki Daikin).

Czy pompa ciepła wymaga konserwacji zapobiegawczej?

Tak, jest to konieczne, ponieważ gdy urządzenie pracuje w trybie chłodzenia, w jednostce wewnętrznej, kąpieli kondensacyjnej i systemie drenażowym stale tworzy się kondensat, który może najlepiej rozwijać grzyby, wirusy i różne bakterie z powodu unoszących się w powietrzu mikroorganizmów, więc profesjonalna konserwacja zapobiegawcza wykracza poza podstawowe czyszczenie filtra.  

Najważniejszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę podczas przeglądów jest sprawdzenie odpowiedniego przepływu po obu stronach układu. Pompa ciepła, jak każde inne źródło ogrzewania, potrzebuje regularnego przeglądu, aby móc funkcjonować w pełnym zakresie i przy zachowaniu założonej wydajności.

Pompy ciepła są jednym z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych sposobów ogrzewania domów. Jednakże, jak każde urządzenie grzewcze, wymagają one regularnej konserwacji, aby móc funkcjonować w pełnym zakresie i przy zachowaniu założonej wydajności.

Najważniejszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę podczas przeglądów jest sprawdzenie odpowiedniego przepływu po obu stronach układu. Pompa ciepła wymaga konserwacji zapobiegawczej, ale nie tak częstej i nie w tak szerokim zakresie jak kocioł.

W przypadku pomp ciepła, przegląd powinien być przeprowadzany raz do roku lub co dwa lata. W trakcie przeglądu należy sprawdzić stan czynnika chłodzącego oraz jego ilość, stan izolacji rur i kabli oraz stan uszczelek. W przypadku pomp ciepła gruntowych należy również sprawdzić stan sond.

Konserwacja pompy ciepła jest bardzo ważna dla jej prawidłowego działania i wydajności. Serwisowanie urządzenia w sposób nieprawidłowy lub nieregularny szybko odbije się niekorzystnie na jego działaniu.

Obsługujemy lokalizacje:

Łubie, Zbrosławice, Tworóg, Połomnia, Pyskowice, Toszek, Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Żory, Rybnik, Wielowieś, Księży Las, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Pławniowice, Kopienica, Wieszowa, Lubliniec, Strzelce Opolskie, Miasteczko Śląskie, Mierzęcice, Kędzieżyn-Koźle, Mikołów, Częstochowa, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Tychy, Rybnik, Aleksandria, Babienica, Blachownia, Biskupice, Bobrowniki Śląskie, Boronów, Borowiany, Boruszowice, Brynek, Brynica, Brzeziny Śląskie, Bytom, Celiny, Chechło, Chorzów, Ciasna, Cisiec, Cisownica, Cynków, Czechowice-Dziedzice, Czekanów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dobrodzień, Drutarnia, Gliwice, Goczałkowice-Zdrój, Goleszów, Gorzyce, Gostyń, Góra Siewierska, Górniki, Hanusek, Herby, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jemielnica, Jerzowa, Kalety, Kamieniec, Kamińsko, Katowice, Karchowice, Kędzierzyn Koźle, Kiczora, Kieleczka, Kleszczów, Kłobuck, Knurów, Kocury, Kochanowice, Kokotek, Koszęcin, Kotowice, Kopienica, Konopiska, Koty, Kozłowa Góra, Kozłów, Krupski Młyn, Krzyżowa, Krzepice, Księży Las, Laryszów, Lasowice, Lisów, Lubliniec, Łącza, Łubie, Lubecko, Miasteczko Śląskie, Miedary, Mierzęcice, Mikołeska, Mikołów, Miotek, Morsko, Mysłowice, Nakło Śląskie, Niewiesze, Niezdrowice, Niezdara, Nowa Wieś, Nowe Chechło, Ogrodzieniec, Opatowice, Orzech, Orzesze, Osada Jana, Ossy, Ożarowice, Paczyna, Piasek, Piekary Śląskie, Pisarzowice, Pniowiec, Poczesna, Połomia, Porąbka, Poręba, Psary, Potępa, Przeczyce, Przezchlebie, Przeczyce, Pszczyna, Ptakowice, Pyrzowice, Pyskowice, Racibórz, Radzionków, Repty, Repty Śląskie, Rokitno Szlacheckie, Ruda Śląska, Rudniki, Rudziniec, Rudno, Rybna, Rybnik, Rzeczyce, Rzędkowice, Sączów, Siemonia, Sierakowice, Siewierz, Sławków, Sopot, Sosnowiec, Sośnicowice, Solarnia, Sowice, Smolnica, Stare Tarnowice, Stolarzowice, Strzybnica, Strzelece Opolskie, Szałsza, Śródmieście-Centrum, Świerklaniec, Świnna, Tarnowskie Góry, Tąpkowice, Toszek, Trachy, Tworóg, Tychy, Wielowieś, Wieszowa, Wilkowice, Wilkowiczki, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Wojska, Woźniki, Wyrazów, Zabrze, Zarzecze, Zawady, Zbrosławice, Zdów, Zebrzydowice, Zendek, Żarki Letnisko, Żernica, Żędowice, Ziemięcice, Żory, Żyglin, Żyglinek

Nasze ostatnie realizacje z zakresu montażu pomp ciepła:

Kolejny montaż i uruchomienie w Knurowie za nami. Tym razem Hitachi Yasaki S Combi 11kW. Kotłownia mocno rozbudowana (kolektory słoneczne, kominek z płaszczem wodnym) wszystko będzie współpracować z mocno rozbudowanym sterownikiem pompy ciepła Hitachi.

Modernizacja kotłowni w Dąbrowie Górniczej. Zamontowa jednostka Hitachi Yasaki S 6kW, która została zainstalowana w trybie hybrydowym. W punkcie biwalentnym pompy ciepła zostanie włączony piec gazowy, który zastąpi grzałki.

Pomagamy w pozyskaniu dotacji na montaż pompy ciepła

W Polsce istnieją różne programy i dotacje, które mogą pomóc w sfinansowaniu montażu pompy ciepła. Oto kilka przykładów:

 • Program „Czyste Powietrze” – jest to program rządu polskiego, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej w domach jednorodzinnych. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na montaż pomp ciepła powietrze-woda lub powietrze-powietrze.
 • Program „Mój Prąd” – to program rządu polskiego, który ma na celu wspieranie inwestycji w źródła odnawialne, w tym w montaż pomp ciepła. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na zakup i instalację pompy ciepła.
 • Dotacje od gmin i miast – niektóre samorządy oferują dotacje na montaż pomp ciepła dla mieszkańców swojego terenu.
 • Programy bankowe – niektóre banki oferują specjalne kredyty lub pożyczki na zakup i instalację pomp ciepła.

Jak poznać czy firma montująca pompy ciepła jest profesjonalna

Aby upewnić się, że firma zajmująca się montażem pomp ciepła jest profesjonalna, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników:

 • Doświadczenie i referencje: Sprawdź, jak długo firma istnieje na rynku i jakie ma referencje.
 • Kwalifikacje pracowników: Upewnij się, że pracownicy firmy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w montażu pomp ciepła.
 • Dostępność serwisu: Sprawdź, czy firma oferuje serwis pogwarancyjny i jakie są koszty takiego serwisu.
 • Koszty i oferta: Porównaj oferty różnych firm i upewnij się, że cena jest adekwatna do jakości oferowanych produktów i usług.
 • Jakość oferowanych produktów: Upewnij się, że firma oferuje produkty renomowanych producentów o wysokiej jakości.
 • Gwarancja i zabezpieczenia: Sprawdź, jakie są warunki gwarancji na oferowane produkty oraz jakie zabezpieczenia oferuje firma.