Źródła ciepła do pomp ciepła

W tym artykule przedstawię Wam różne źródła ciepła do pomp ciepła . Pompy ciepła mogą przetwarzać nieużyteczną energię środowiskową z różnych źródeł w użyteczną energię grzewczą.

Te źródła ciepła obejmują powietrze zewnętrzne, wody gruntowe, grunt, magazynowanie energii słonecznej, magazynowanie lodu, absorbery, wodę morską lub ciepło technologiczne. Poniżej przedstawię wymienione środowiskowe źródła ciepła.

Pompy ciepła wykorzystują energię środowiskową

Jak to możliwe? Wymienione źródła ciepła mają bardzo niski poziom temperatury. To jest dokładnie to, co wyróżnia pompę ciepła. Pompa ciepła zawiera „czynnik chłodniczy”, który jest w stanie odparować w niskich temperaturach. Czynnik chłodniczy można następnie skompresować za pomocą sprężarki i energii elektrycznej oraz doprowadzić do wyższego poziomu temperatury.

Ciepło z otoczenia jest w ten sposób przetwarzane na użyteczną energię cieplną za pomocą energii elektrycznej. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, 3 kW energii środowiskowej (niski poziom temperatury) jest zamieniane na 3 kW energii grzewczej (wysoki poziom temperatury) przy 1 kW energii elektrycznej.

Źródło ciepła powietrze zewnętrzne

Pompa ciepła, która wykorzystuje powietrze zewnętrzne jako źródło energii, może być używana niemal wszędzie. Jedyną wadą jest to, że: pompa ciepła, która wykorzystuje powietrze zewnętrzne jako źródło energii, ma najgorszą wydajność przy niskich temperaturach zewnętrznych, ale jednocześnie ma najwyższe zapotrzebowanie na ciepło

Źródło ciepła z wody gruntowej

W przeciwieństwie do powietrza na zewnątrz, woda gruntowa ma stosunkowo stałą temperaturę, która nawet zimą wynosi od 7°C do 12°C, dzięki czemu jest jedną z najbardziej wydajnych pomp ciepła. Wadą są wysokie koszty inwestycyjne oraz fakt, że pompa ciepła z wodą gruntową jako źródłem ciepła nie może być wszędzie stosowana.

Grunt jako źródło ciepła (energia geotermalna)

Jeśli grunt (artykuł „ Co to jest energia geotermalna? ”) ma być wykorzystywany jako źródło ciepła, należy pamiętać, że prace wykopowe są zawsze konieczne. Ważną rolę odgrywają również warunki glebowe. Tutaj staje się jasne, że temperatura warstwy ziemi przy powierzchni jest silnie zależna od temperatury powietrza na zewnątrz i promieniowania słonecznego . Obserwuje się niską temperaturę w miesiącach zimowych i wysoką w miesiącach letnich.

rodzaje pomp ciepła
rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła z kolektorami geotermalnymi

Od głębokości ok. 15 m widoczny jest względnie stały profil temperatury. W przypadku kolektorów geotermalnych – do głębokości 3 m – dotyczy to tak samo, jak w przypadku powietrza zewnętrznego: pompa ciepła ma najgorszą wydajność przy niskich temperaturach zewnętrznych, ale jednocześnie najwyższe zapotrzebowanie na ciepło.

Źródła ciepła do przechowywania energii słonecznej

Dzięki instalacji solarnej istnieje możliwość dłuższego magazynowania energii słonecznej w zbiorniku buforowym . Pompa ciepła jest wtedy w stanie zamienić energię podgrzanej wody na energię grzewczą. Tutaj również należy zauważyć, że najniższe promieniowanie słoneczne jest rejestrowane, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest największe w zimie.

Wnioski

Teraz otrzymałeś mały przegląd możliwych źródeł ciepła dla pomp ciepła. Jak widzieliście w dwóch przykładach magazynowania lodu i magazynowania energii słonecznej, połączenie pomp ciepła z innymi odnawialnymi źródłami energii, takimi jak słoneczna energia cieplna, jest bardzo interesującym tematem. Można przypuszczać, że połączenie systemów energii odnawialnej będzie w przyszłości coraz częściej dyskutowane. Pozyskiwanie, tymczasowe magazynowanie i późniejsze wykorzystanie energii elektrycznej do napędu pompy ciepła za pomocą fotowoltaiki to tylko jeden z przykładów.

[rank_math_contact_info]

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]