Rząd zapewni wsparcie finansowe na klimatyzację. Możliwe jest uzyskanie do 11 tys. zł

W Polsce coraz bardziej odczuwalne są skutki upałów, a najgorętsze dni tego lata są jeszcze przed nami. W związku z tym, coraz więcej osób decyduje się na instalację klimatyzacji. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel, które może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Na zakup i montaż klimatyzacji można otrzymać nawet 11 tys. zł dofinansowania. Portalsamorzadowy.pl zwraca uwagę, że Polacy mają kilka opcji na zmniejszenie kosztów inwestycji i uzyskanie dotacji na montaż klimatyzatorów. „Dofinansowanie będzie przyznane jednak wtedy, gdy zamontujemy klimatyzator z funkcją grzania, tj. pompę ciepła powietrze-powietrze, a nie urządzenie wyłącznie schładzające” – informuje portal.

W ramach programu „Czyste Powietrze” wysokość dopłat do klimatyzacji jest zróżnicowana na każdym z poziomów dofinansowania, zależnym od wysokości naszych dochodów:

  • przy podstawowym poziomie dofinansowania można dostać do 4400 zł lub maksymalnie do 40 proc. kosztów,
  • przy podwyższonym poziomie dofinansowania – do 7 800 zł lub maksymalnie do 70 proc. kosztów,
  • przy najwyższym poziomie dofinansowania – można dostać nawet 100 proc. zwrotu kosztów, przy ich maksymalnej wysokości 11 100 zł.

Klimatyzacja musi mieć klasę efektywności energetycznej A+ lub wyższą.

Dodatkowo, poprzez udział w programie „Moje Ciepło” możemy dostać dofinansowanie do zakupu i montażu klimatyzacji w domach jednorodzinnych, które jednak spełniają konkretne warunki. Budynek musi cechować się podwyższonym standardem energetycznym. „Wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku dla wniosków składanych w 2022 oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu” – wskazuje portalsamorzadowy.pl.

Więcej informacji można uzyskać u naszego lokalnego Eko Doradcy: Kontakt – Ekodoradca Zbrosławice – Czyste Ciepło (zbroslawice.pl)

Pozostałe wymogi dofinansowania

W kontekście tego projektu, dostępne jest wsparcie finansowe na zakup i instalację klimatyzacji z funkcją grzania (inaczej mówiąc, pomp ciepła) w budynkach jednorodzinnych, które jednak muszą spełniać pewne kryteria.

Taki budynek musi być nowo wybudowany i charakteryzować się podniesionym standardem energetycznym. Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na cele ogrzewania, wentylacji oraz produkcji ciepłej wody użytkowej (EPH+W) nie może przekraczać 63 kWh na metr kwadratowy powierzchni domu w ciągu roku dla wniosków złożonych w 2022, oraz 55 kWh dla wniosków złożonych w następnych latach funkcjonowania programu.

Subwencje mają zasilić do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji (dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – do 45 proc.). Mogą one oscylować w granicach od 7 tys. do 21 tys. zł.

Klimatyzacja z funkcją grzania, a po co mi to?

Klimatyzacja z funkcją grzania, znana również jako pompa ciepła powietrze-powietrze, to urządzenie, które nie tylko schładza powietrze w pomieszczeniach podczas upalnych dni, ale również może je ogrzewać w chłodniejszych miesiącach.

Działa to na zasadzie odwrócenia cyklu chłodzenia, który jest typowy dla standardowych klimatyzatorów. Zamiast usuwać ciepło z wnętrza budynku i wydalać je na zewnątrz, pompa ciepła pobiera ciepło z zewnętrznego powietrza i przekazuje je do wnętrza budynku.

Urządzenia te są wydajne energetycznie, ponieważ przenoszą ciepło zamiast generować je. Dzięki temu są one bardziej ekologiczne i mogą przyczynić się do obniżenia rachunków za energię.

Warto jednak zauważyć, że skuteczność tych pomp zależy od temperatury zewnętrznej. W bardzo niskich temperaturach ich efektywność spada, co sprawia, że nie będą odpowiednie jako jedyny źródło ogrzewania.

Pomimo tego, rozwiązania tego typu są coraz częściej wybierana przez konsumentów, zwłaszcza w kontekście zmian klimatycznych i rosnącej świadomości ekologicznej.

Uzyskaj pomoc w finansowaniu

Jestem z firmy GreenKW, specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań z zakresu energii odnawialnej, w tym montażu klimatyzatorów z funkcją grzania. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest dla Ciebie komfortowe i zdrowe środowisko w domu, zwłaszcza podczas tych gorących dni w Śląsku.

Dotacja na Klimatyzator
Dotacja na Klimatyzator

Chciałbym Cię poinformować o fantastycznym programie dofinansowania, który pozwala na uzyskanie nawet do 11 tys. zł na zakup i montaż klimatyzacji z funkcją grzania. To doskonała okazja, aby zainwestować w swoje zdrowie i komfort, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska.

W GreenKW mamy doświadczenie i wiedzę, które pomogą Ci w pełni skorzystać z tego programu. Pomożemy Ci wypełnić wniosek, załatwić wszystkie formalności i oczywiście zainstalować urządzenie w Twoim domu.

Nie wahaj się skontaktować z nami, aby dowiedzieć się więcej. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci w każdym etapie procesu.

Zapraszamy na naszą stronę internetową https://greenkw.pl/ lub bezpośrednio do naszego biura. Czekamy na Ciebie!

Z poważaniem,

Marcin 😉