X
popup


Ogrzewanie na powietrze wywiewane – higieniczne środowisko i redukcja strat ciepła oraz kosztów ogrzewania

Specjaliści GreenKW zapraszają do przyjrzenia się, jak ważna jest wentylacja w pomieszczeniach oraz zaprezentowania pomp ciepła na powietrze wywiewane, za pomocą których sterujesz wentylacją, kontrolujesz zmiany temperatury, regulujesz wilgotność w pomieszczeniach i zapewniasz cyrkulację powietrza w budynku jest higieniczny. Pracownicy służby zdrowia jednogłośnie zgadzają się, że wentylacja, która tworzy higieniczny mikroklimat w domu, jest po prostu niezbędna do życia w zdrowym domu.

Wentylacja – aspekty zdrowotne

Już w 1980 roku wiele osób debatowało nad syndromem Sick Building (SBS). Syndrom ten wiąże się z wieloma dolegliwościami, chorobami i problemami zdrowotnymi związanymi z niektórymi budynkami i/lub pomieszczeniami. Ignorowanie tego syndromu może prowadzić do poważnych chorób przewlekłych, które zakłócają wszystkie codzienne czynności człowieka. W rezultacie osoby mieszkające w danym domu są zagrożone niezdolnością do pracy, stratami ekonomicznymi oraz utratą jakości życia i komfortu.

Potencjalne zagrożenia:

  • Toksyczne skażenie chemikaliami i/lub kurzem.
  • Problemy spowodowane wilgocią, zapachami i klimatem.
  • Akumulacja drobnoustrojów (bakterie, wirusy itp.).
  • Rozprzestrzenianie się i przechowywanie alergenów w pomieszczeniach.

Zagrożenia te różnią się w zależności od rodzaju systemu wentylacyjnego, projektu i układu przestrzeni domowych oraz ich wykorzystania. Kiedy w latach 70. XX wieku na całym świecie zaczęły się upowszechniać zasady oszczędzania energii, izolacja budynków stała się gorącym tematem. W efekcie budynki stały się bardziej ocieplone, a cyrkulacja powietrza wewnętrznego w tych budynkach uległa zmniejszeniu. Oceniając sytuację z punktu widzenia zdrowia, idealny kurs wymiany powietrza w domu powinien wynosić 0,5-1,0, ale zgodnie z obecnymi tradycjami ocieplania budynków wskaźnik ten wynosi tylko 0,3-0,5. Oznacza to, że zanieczyszczone powietrze krąży w budynku zbyt wolno i na dłuższą metę może prowadzić do problemów zdrowotnych. W tej sytuacji firma NIBE zaoferowała na rynku kontrolowaną wentylację lokalną, która kontroluje zmiany temperatury, reguluje wilgotność w pomieszczeniach i zapewnia higienę powietrza krążącego w budynku.

Wentylacja lokalna może być kontrolowana

Obecnie około 90% czasu ludzie spędzają w pomieszczeniach. Niewątpliwie stawia to odpowiednie wymagania mikroklimatowi tych pomieszczeń. Mikroklimat wnętrz jest narażony na zapachy, szkodliwe substancje, hałas i temperaturę. Każdy budynek posiada jakąś naturalną wentylację, która odbywa się za pomocą okien, drzwi, ścian, rur. Wentylacja naturalna w starym budynku może zapewnić wymagany współczynnik wymiany powietrza. Wentylacja naturalna może być również wystarczająca w domach, w których okna/drzwi są stale otwarte i powstają różnice ciśnienia. Z drugiej strony, w podobnych temperaturach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz oraz tylko przy słabym wietrze, naturalna wentylacja nie zapewni wystarczającej wymiany powietrza.

Kontrolowaną wentylację miejscową można stosować zarówno w starych, jak i nowobudowanych domach. W nowo budowanych domach system ten zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza nawet przy zamkniętych oknach i drzwiach. Z drugiej strony przy remontach starych mieszkań, tj.: ocieplaniu pianką PUR, wymianie okien/drzwi, pojawia się również konieczność zainstalowania systemu wentylacji. Stare domy również cierpią na słabą izolację akustyczną i dźwięk z zewnątrz. Problem ten można również rozwiązać, instalując kontrolowaną wentylację miejscową.

Gdy system wentylacji opiera się na otwieraniu okien i drzwi, energia cieplna w pomieszczeniu nie jest wykorzystywana. Ponadto nawet 40-50% strat ciepła wynika z samowentylacji. I odwrotnie, jeśli zainstalujesz kontrolowany system wentylacji, nie tylko oszczędzasz ciepło, ale także z niego korzystasz (czyli ciepło emitowane przez żarówki, ludzi, różne urządzenia…). Nasze pompy ciepła na powietrze wywiewane działają jako system wentylacyjny, który wykorzystuje energię cieplną pobraną z domu do przygotowania ciepłej wody użytkowej i grzewczej. Ta metoda oszczędzania energii nie tylko zapewnia całkowicie higieniczne środowisko w Twoim domu, ale także zmniejsza straty ciepła i znacznie obniża koszty ogrzewania.

wymiana starego kotła na pompę ciepła
wymiana starego kotła na pompę ciepła

Zasada działania pompy ciepła

Wentylacja, która pozwala zachować higieniczne środowisko w domu, to jedna z podstawowych potrzeb zdrowego domu. Kontrolowana wentylacja z odzyskiem ciepła pozwala na wykorzystanie energii cieplnej znajdującej się w powietrzu wywiewanym. Ciepło emitowane przez ludzi, oświetlenie i różne urządzenia jest ponownie wykorzystywane i nie jest marnowane na zewnątrz.

Świeże powietrze z zewnątrz dostarczane jest do domu przez zewnętrzne otwory wentylacyjne. Ciepłe powietrze z pomieszczeń wprowadzane jest do systemu wentylacyjnego przez specjalnie przewidziane otwory. Ciepłe powietrze wywiewane przekazywane jest w układzie do pompy ciepła, która wykorzystuje zmagazynowaną w nim energię cieplną. Po zakończeniu tego cyklu powietrze jest uwalniane na pole. Podczas tego procesu pompa ciepła wykorzystuje zarówno energię cieplną układu wydechowego do produkcji gorącej wody z układu wydechowego.

Powietrze wewnętrzne przepuszczane jest przez parownik. W tym momencie z powietrza pobierana jest energia cieplna. Następnie powietrze jest uwalniane.

Druga ciecz krążąca w obiegu zamkniętym w pompie ciepła musi mieć niską wartość temperatury wrzenia. Ta ciecz nazywana jest czynnikiem chłodniczym. Gdy czynnik chłodniczy dotrze do parownika, który wcześniej otrzymał energię z powietrza w pomieszczeniu, to drugie zaczyna parować.

Para dostaje się do sprężarki, gdzie jest sprężana. Rezultatem jest duży skok temperatury.

W kolejnym etapie ciepły czynnik chłodniczy dostaje się do skraplacza znajdującego się w wodzie kotłowej. W tym momencie czynnik chłodniczy oddaje pozostałą energię do otaczającej wody, w wyniku czego jego temperatura jeszcze bardziej spada i jest przekształcana z powrotem z pary w ciecz.

Następnie czynnik chłodniczy dostaje się do zaworu rozprężnego przez różne filtry, gdzie jego temperatura i ciśnienie są dalej obniżane.

W tym momencie czynnik chłodniczy kończy swój cykl i ponownie wchodzi do parownika, gdzie proces rozpoczyna się od nowa.