Kiedy kupić pompę ciepła?

Ogrzewanie pompą ciepła stało się w ostatnich latach coraz bardziej popularne, zarówno dzięki wygodzie, jak i oszczędności energii. Zainteresowanie pompami ciepła wspierane było także dotacjami i tańszymi technologiami. Jednym z najlepiej sprzedających się typów na Śląsku są pompy ciepła powietrze-woda. Odpowiednio dobrany sprzęt może zaoszczędzić gospodarstwom domowym tysiące złotych rocznie na ogrzewanie. Może być stosowany zarówno w nowym budynku, jak i w przebudowanym domu.

Rynek ekologicznego ogrzewania rozwija się w ostatnich latach w całej Europie, w tym w Polsce. Według producentów pomp ciepła wsparcie państwa sprzyjało zainteresowaniu nowymi technologiami. Ogrzewanie jest jednym z ważnych źródeł zanieczyszczenia powietrza.

Pompy ciepła wykorzystują do swojej pracy odnawialne źródła energii, takie jak energia powietrza, wody czy ziemi. Energia z niższej temperatury jest pompowana z tych naturalnych źródeł w powtarzalnym cyklu, który jest następnie podgrzewany do wyższej temperatury, za pomocą którego woda jest następnie efektywnie podgrzewana, chłodzona, wentylowana lub podgrzewana.

Dzięki temu pompy ciepła mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania i chłodzenia domu, jak i do podgrzewania wody użytkowej. W związku z wykorzystaniem odnawialnych źródeł pompy ciepła minimalizują szkodliwe emisje, a jednocześnie zmniejszają zużycie energii w domu – według producentów pomp ciepła mogą osiągnąć nawet 80% oszczędności w porównaniu z tradycyjnymi źródłami , takimi jak kotły na paliwo stałe .

jaką pompę ciepła wybrać
jaką pompę ciepła wybrać

Jak działa pompa ciepła

Eksperci często porównują działanie pompy ciepła do zasady, na której działa lodówka. Jedyna różnica polega na tym, że ta zasada jest odwrotna dla pompy ciepła. Urządzenie pobiera ciepło z zewnątrz np. z powietrza, nagrzewa je do wyższej temperatury a następnie przekazuje do domu np. za pomocą konwencjonalnych grzejników lub ogrzewania podłogowego. Elektryczność zadba o ogrzewanie do wyższej temperatury. Około 75% energii pochodzi z pompy ciepła z pierwotnego źródła – takiego jak powietrze – reszta z sieci. Dlatego konieczne jest uwzględnienie zużycia energii elektrycznej . Z drugiej strony, jeśli w domu zainstalowana jest pompa ciepła, gospodarstwo domowe może ubiegać się o podwójną stawkę za pompy ciepła i tym samym uzyskać tańszy prąd przez 20 godzin dziennie.

Zasada technologiczna pompy ciepła nie jest niczym nowym, znana jest od ponad 150 lat. W ostatnich dziesięcioleciach eksperci udoskonalili sprzęt. Prawdziwy boom na instalacje pomp ciepła nastąpił dopiero po 2000 roku w związku z rosnącymi cenami energii, wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz skróceniem czasu zwrotu z inwestycji.

Zalety i wady pomp ciepła

Głównymi zaletami pomp ciepła są ich producenci: tania eksploatacja urządzeń, niska emisja, łatwa obsługa i łatwa konserwacja. Wady tej technologii mogą obejmować większe wymagania przestrzenne lub głośniejszą pracę w niektórych modelach, zwłaszcza w popularnych pompach powietrze-woda. Można to rozwiązać inwestując w lepszy model i umieszczając pompę w dźwiękoszczelnej przestrzeni.

Rodzaje pomp ciepła

Obecnie na rynku dostępne są dziesiątki różnych marek pomp ciepła, które znacznie różnią się ceną i jakością, co oczywiście utrudnia wybór. Na początek każdy inwestor powinien zdecydować, jaki rodzaj pompy ciepła preferuje. Do wyboru są cztery.

Pompa ciepła powietrze-powietrze

Ten typ pompy ciepła jest jedną z najpopularniejszych Śląsku, dzięki przystępnej cenie i łatwemu montażowi . Głównym źródłem energii jest powietrze pobierane ze środowiska zewnętrznego. Powietrze jest również nośnikiem ciepła. Nadaje się do dogrzewania lub ogrzewania obiektów rekreacyjnych. Tańsze modele mogą być głośniejsze.

Pompa ciepła powietrze-woda

Jest to najczęściej stosowany typ pompy ciepła w warunkach Śląska. To urządzenie również pobiera ciepło z powietrza, ale wykorzystuje je do podgrzewania wody. W porównaniu do innych typów pomp ma nieco niższą wydajność i wyższe koszty eksploatacji , ale jest odpowiednia dla naszych warunków klimatycznych.

Gruntowa pompa ciepła

Ten typ pozyskuje ciepło z gruntu, albo ze studni głębinowej, albo z kolektora obszarowego. W związku z tym jest bardziej wymagający pod względem powierzchni, a cenę instalacji podnoszą również roboty ziemne. Z drugiej strony ta pompa ciepła jest wydajna, dzięki czemu gospodarstwo domowe oszczędza więcej energii.

Pompa ciepła woda-woda

Jeżeli na działce w pobliżu domu znajduje się oczko wodne lub ciek wodny, lub istnieje możliwość wywiercenia studni, możliwe jest również zastosowanie pompy wodno-wodnej, która pobiera energię z wody. Jest tańszy w instalacji niż pompa wody gruntowej (chyba że studnia jest wywiercona), ale wymaga większych nakładów konserwacyjnych.

Wybór pompy ciepła

Stan nieruchomości lub wielkość i możliwości terenu również pomogą Ci zdecydować, którą pompę ciepła wybrać. Na przykład nie można wywiercić głębokiej studni. A potem jest też pytanie, czy obiekt ma być wykorzystany w nowym budynku, czy w wyremontowanym domu.

Pompy ciepła powietrze-woda są najczęściej stosowane w remontowanych domach jednorodzinnych, ponieważ mają korzystną cenę i nie ma potrzeby ingerencji w grunt . W nowych budynkach ludzie często wybierają pompy ciepła gruntowo-wodnego. Zwykle stosuje się kolektor ziemny ze względu na korzystną cenę. To drugi najbardziej rozpowszechniony system.

Zdaniem ekspertów zawsze ważne jest, aby dobrze zaprojektować system grzewczy – i dotyczy to nie tylko nowych budynków, ale także remontowanych domów, które zostały np. nowo ocieplone. Tylko w ten sposób ogrzewanie może działać prawidłowo i przynosić pożądane oszczędności. Inwestorzy powinni zatem unikać pomp ciepła, które są tanie, mają gorszą wydajność (np. wyższy poziom hałasu lub niższy współczynnik ogrzewania) lub mają krótszą żywotność.

Czynnik grzewczy

Jest to kluczowy parametr pomp ciepła i pokazuje efektywność energetyczną urządzeń. Z technicznego punktu widzenia jest to stosunek wytworzonego ciepła do energii elektrycznej zużywanej do napędzania pompy. Współczynnik nagrzewania można również znaleźć pod skrótem COP (Coefficient of Performance) i najczęściej waha się od 4 do 6. Im wyższy współczynnik nagrzewania, tym lepiej. Na przykład, jeśli pompa ciepła ma współczynnik nagrzewania 5, oznacza to, że wytwarza pięć razy więcej ciepła niż pobiera z sieci do swojej pracy.

Kupując pompę ciepła kieruj się nie tylko ceną, ale także jakością. Eksperci zalecają sięgnięcie po sprzęt, który posiada Europejską Odznakę Jakości Q (znak Q). Listę pomp ciepła z tą marką można znaleźć np. na stronie Stowarzyszenia na Rzecz Użytkowania Pomp Ciepła . Dzięki tym urządzeniom masz pewność, że przeszły jedno z akredytowanych laboratoriów badań jakości, a deklarowane parametry wydajności, współczynnika nagrzewania i hałasu są prawdziwe.

Kiedy pompa ciepła się opłaca?

Instalacja pompy ciepła ma sens w nowych budynkach, w przebudowanych domach jednorodzinnych oraz w budynkach mieszkalnych. Aby inwestycja się opłaciła należy dobrać typ i model pompy ciepła oraz odpowiednio zoptymalizować system grzewczy. Tylko w ten sposób gospodarstwo domowe zaoszczędzi energię, a zwrot z inwestycji wyniesie od 6 do 8 lat, co według ekspertów jest idealnym czasem.

Oczywiście uzyskane oszczędności zależą również od tego, jak dobrze dom jest ocieplony i jak duża powierzchnia jest ogrzewana. Generalnie im większy lub gorzej ocieplony dom, tym większe oszczędności z pompą ciepła. Np. w budynku niskoenergetycznym koszt zakupu pompy ciepła zwróci się w ciągu pięciu lat w porównaniu z kosztem gazowego kotła kondensacyjnego, a inwestor zaoszczędzi tylko na dalszej eksploatacji.

czy pompa ciepła się opłaca
czy pompa ciepła się opłaca

Wysokość oszczędności zależy wtedy m.in. od tego, jakie źródło zostało pierwotnie wykorzystane, czyli czy pompa ciepła zastąpi kilkuletni kocioł gazowy , przestarzały kocioł na węgiel brunatny czy np. przestarzałe grzałki elektryczne.

Ogrzewanie na miarę XXI wieku

Wraz z postępem rozwoju technologicznego zmieniają się również pompy ciepła. Są bardziej przystępne cenowo, bardziej zaawansowane, umożliwiają podłączenie do telefonu komórkowego i łatwiejsze sterowanie zdalne, mają ulepszoną konstrukcję, dzięki czemu jednostka wewnętrzna nie musi już być chowana w pomieszczeniu technicznym, ale może być częścią domu.

Według szacunków Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła liczba tych obiektów będzie rosła w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Mogą w tym pomóc wspomniane na wstępie dotacje , ale także rosnąca liczba ekspertów, którzy pomagają zarówno w rozpatrzeniu wniosku o dotację, jak i zaprojektowaniu lub zamontowaniu pompy ciepła.