Jaki klimatyzator wybrać – mini poradnik

Do czego potrzebujesz klimatyzatora?

Jeśli w upalnym sezonie spędzasz mało czasu w domu i chcesz schłodzić pomieszczenie tuż przed snem, nie ma potrzeby kupowania najdroższego klimatyzatora. W przeciwnym razie, jeśli, powiedzmy, często pracujesz w domu lub łatwo budzisz się nawet z najdrobniejszego hałasu, wybierz urządzenie premium, choć droższe, które będzie pracowało cicho i będzie trwałe.

Czy chciałbyś używać klimatyzatora również do ogrzewania pomieszczenia?

Obecnie istnieją klimatyzatory, które są zaprojektowane do pełniejszej funkcji grzewczej niż chłodzenie i mogą być używane jako główny system ogrzewania pomieszczeń. Należy zatem ocenić, jakie będzie główne przeznaczenie jednostki: czy jednostka będzie bardziej wykorzystywana do chłodzenia z możliwością ogrzewania przejściowego, czy też będzie możliwa eksploatacja przez całą zimę (w zależności od kosztu wyposażenia) samo).

Czy naprawdę potrzebujesz klimatyzatora ściennego?

Istnieją różne typy klimatyzatorów: monoblokowe naścienne, kanałowe (ukryte, drugie pod względem popularności po ściennych, wentylują kilka pomieszczeń, ale wymaga kanałów i sufitów podwieszanych), kasetonowe (podwieszane), sufitowo-wspornikowe , piętro, dzielone, multi-split, mobilne (zabudowane na podłodze, najczęściej wybierane przez najemców), bez bloków zewnętrznych. Klimatyzatory ścienne cieszą się największą popularnością ze względu na dobrą wydajność (konstrukcja, niski poziom hałasu, oczyszczanie powietrza), cenę, rozmiar itp. Więc zwykle są wybierane klimatyzatory ścienne. Można jednak rozważyć inne opcje.

Jaka powinna być cena i odpowiednio klasa urządzenia?

Zazwyczaj sprzęt od konkretnego producenta dzieli się na klasy (ekonomiczną, średnią i wysoką), a cena zależy od klasy.

Który system jest potrzebujesz: SPLIT, MULTISPLIT czy MONOBLOCK?

System klimatyzacji SPLIT składa się z jednej jednostki umieszczonej na zewnątrz (jednostka zewnętrzna) i jednostki wewnętrznej, moduły te są połączone (instalacja miedziana, kabel elektryczny). 
System klimatyzacji MULTI SPLIT składa się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych. Ten system służy do chłodzenia kilku pomieszczeń, gdy chcesz uniknąć kilku modułów zewnętrznych na ścianach zewnętrznych budynku.  Klimatyzator MONOBLOCK to jednostka jednoelementowa, która jest instalowana w pomieszczeniu.

Czy będzie można zainstalować jednostkę zewnętrzną?

Część osób mieszkających w mieszkaniu nie ma pozwoleń na montaż klimatyzacji z jednostką zewnętrzną. Aby rozwiązać ten problem, opracowano klimatyzatory bez jednostki zewnętrznej – monoblokowe, mobilne klimatyzatory i rekuperatory ze zintegrowaną pompą ciepła bez jednostki zewnętrznej. Jednak zwykle wybiera się go z jednostką zewnętrzną, ponieważ klimatyzatory bez jednostki zewnętrznej pracują głośniej i nie mają wszystkich inteligentnych funkcji. W przypadku montażu klimatyzatorów w budynku wielorodzinnym bez jednostki zewnętrznej (tzw. Jednostki monoblokowe) pozwolenia nie będą wymagane.
W przeciwieństwie do swoich poprzedników klimatyzatory te mają już cichą pracę, niskie zużycie energii, nowoczesny design. 

Czy konieczne jest sterowanie urządzeniem przez Wi-Fi?

Nie wszystkie klimatyzatory mają tę funkcję i nie wszyscy klienci jej potrzebują. Kontrolery Wi-Fi z klimatyzatorem mogą być kompatybilne z 3 wariantami:
• Kontroler Wi-Fi jest fabrycznie zintegrowany z klimatyzatorem;
• Wi-Fi jako akcesorium do klimatyzatora, które można zintegrować z klimatyzatorem, gdy sam klimatyzator ma już na to miejsce;
• Kontroler Wi-Fi jako samodzielne akcesorium do klimatyzatora, jeśli klimatyzator jest starszym modelem i nie jest przeznaczony do współpracy z kontrolerem Wi-Fi. Takie akcesorium można zainstalować z każdym typem klimatyzatora.

Czy ważne jest, aby urządzenie działało tak cicho, jak to tylko możliwe?

Wymóg ten zależy nie tylko od planowanej lokalizacji urządzenia, w którym zostanie zainstalowany klimatyzator, ale także od czułości snu, częstotliwości użytkowania itp.

A co z gwarancją?

Kupując od nieznanych osób lub od niepewnych małych firm, być może będziesz musiał zapłacić za naprawę urządzenia na własny koszt. Zapytaj sprzedawcę, jakie są warunki gwarancji na sprzedawany przez niego produkt. Nierzadko zdarza się, że serwis gwarancyjny nie jest wykonywany, argumentując, że urządzenie zostało nieprawidłowo zainstalowane.

Podejmując współpracę z firmą GreenKW otrzymujesz pewność prawidłowego montażu, długoletniego sprawnego działania urządzeń oraz co bardzo istotne montaż jest zgodny z warunkami gwarancyjnym zakupionego systemu klimatyzacyjnego.