Dlaczego klimatyzacja brzydko pachnie?

Zapach pleśni odstrasza klientów!

Niewiele rzeczy odstrasza klientów szybciej niż nieprzyjemne zapachy pleśni. Utrzymujące się zapachy w Twojej restauracji, klubie lub sklepie mogą być katastrofą dla Twojej firmy.

Psychologowie badający skutki zapachów wykazali, że ludzie szybko stają się uzależnieni od zapachów. Oznacza to, że choć Ty nie czujesz już nieprzyjemnego zapachu, gość zauważa go, gdy tylko przejdzie drzwi.

Zapach klimatyzatora

Problemy z zapachami mogą być zaskakująco trudne do rozwiązania, a przyczyny nie zawsze są od razu widoczne. Jeśli zauważyłeś nieprzyjemny zapach stęchlizny, prawdopodobnie próbowałeś już oczywistych środków, takich jak środki czyszczące i dezodoranty.

Jeśli ci nie pomogli, winowajcą może być system klimatyzacji.

Do rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych zapachów w obudowie klimatyzacji mogą przyczynić się dwa problemy:

  • Źle utrzymane klimatyzatory , które pochłaniają wilgoć i wytwarzają zapach stęchlizny.
  • Źle ukierunkowany przepływ powietrza , rozprzestrzeniający nieprzyjemne zapachy w miejscach, w których przebywają Twoi klienci (np. z toalety do jadalni).

Właściwa kontrola i konserwacja pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów

Jeśli masz problem z nieprzyjemnymi zapachami, czas sprowadzić eksperta, który przeanalizuje stan układu klimatyzacji. Czasami niewłaściwa konserwacja zatkanych układów klimatyzator, otworów wentylacyjnych lub filtrów powietrza – zatkane odpływy mogą prowadzić do wycieków wody , gromadzenia się brudu i wilgoci, które powodują stęchły zapach.

Regularna konserwacja systemu klimatyzacji chroni przed tymi problemami, dzięki czemu zapachy nie wpływają już na Twoją przestrzeń i nie odstraszają klientów.

Kontrola zapachów ogranicza się do regulacji przepływu powietrza

Wentylatory wyciągowe, suszarki bębnowe, wbudowane systemy ssące, systemy odpylania i okapy kuchenne usuwają powietrze z przestrzeni. Niektóre systemy wentylacyjne, klimatyzatory i systemy grzewcze dostarczają powietrze lub wypychają powietrze w przestrzeń.

Gdy z pomieszczenia usuwa się więcej powietrza niż wprowadzono, podciśnienie powoduje zasysanie powietrza z zewnątrz pomieszczenia, co prowadzi do ujemnego przepływu powietrza. Zamiast tego, gdy więcej powietrza jest wypychane w przestrzeń niż jest usuwane przez wydech, powstaje dodatni przepływ powietrza. Ogólnie rzecz biorąc, dodatni przepływ powietrza jest idealny dla komfortu, ale są pewne okoliczności, w których ujemny przepływ powietrza jest nie tylko korzystny, ale także konieczny. Dlaczego to wszystko jest ważne dla Twojej firmy? Ponieważ ten ruch powietrza wypiera również zapachy. A właściwie zaprojektowany klimatyzator może wykorzystać ciśnienie powietrza do przenoszenia zapachów w pożądanym kierunku, tj. z dala od klientów.

Konstrukcja układu klimatyzacji eliminuje nieprzyjemne zapachy:

  • Systemy wentylacyjne do kuchni komercyjnych powinny być zaprojektowane tak, aby wytworzyć w kuchni podciśnienie, w którym ukryte są silne zapachy, tak aby klimatyzacja była pobierana z jadalni do kuchni. Zapobiega to przedostawaniu się zapachu z kuchni do jadalni, w której klienci cieszą się posiłkiem.
  • Toalety wymagają ujemnego przepływu powietrza, aby czyste powietrze wchodziło i cuchnące powietrze było usuwane przez wentylator wyciągowy. 

Przeprowadź kontrolę i ocenę wszystkich urządzeń grzewczych, chłodzących i wentylacyjnych przez certyfikowanych specjalistów z GreenKW. Inspekcja może ujawnić, że potrzebne są zmiany projektowe, aby stworzyć warunki przepływu powietrza w określonych obszarach, aby skierować powietrze we właściwym kierunku.

brzydki zapach z klimatyzatora
brzydki zapach z klimatyzatora

Więcej powodów do kontrolowania przepływu powietrza

Oprócz kontroli zapachów istnieje wiele innych sytuacji, w których chcesz utrudnić przepływ powietrza z jednego obszaru budynku do drugiego.

Zastosowanie podciśnienia może zapobiec nie tylko rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów, ale także chorobom przenoszonym drogą powietrzną i innym zanieczyszczeniom.

Kuchnie: muszą być również zaprojektowane z myślą o zdrowiu i bezpieczeństwie pracowników, a także kontroli zapachów. Negatywny przepływ powietrza w kuchni zmniejsza niebezpieczeństwo dymu i ognia, a także eliminuje zanieczyszczenia powietrza generowane przez urządzenia kuchenne, które mogą powodować trudności w oddychaniu dla Twoich pracowników.

Szpitale: leczą osoby z chorobami zakaźnymi w izolatkach z podciśnieniem.
Podciśnienie powoduje cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i zapobiega przedostawaniu się powietrza, a także wirusów i bakterii przenoszonych przez powietrze z pomieszczenia w innych częściach szpitala. Powietrze jest usuwane z pomieszczenia tylko przez systemy filtracji wychwytujący zanieczyszczenia.

Laboratoria: pracujące z materiałami niebezpiecznymi muszą tworzyć miejsca pracy z ujemnym przepływem powietrza, aby zapewnić, że ludzie w całym budynku nie są narażeni na opary chemiczne i szkodliwe zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu.

Kluby i siłownie ze spleśniałymi szatniami nie tylko stracą klientów, ale mogą nawet sprawić, że klienci będą chorzy. Prawidłowy przepływ powietrza w klubie fitness przenosi powietrze z obszarów fitness do suchej części szatni, a następnie do mokrych obszarów pryszniców, gdzie jest ostatecznie usuwane z budynku przez potężny układ wydechowy. To nie tylko zapobiega powstawaniu zapachów, ale także kontroluje niebezpieczny rozwój pleśni.