Podstawowy podział pomp ciepła

Pompy ciepła znajdują zastosowanie praktycznie we wszystkich budynkach, w których konieczne jest regularne ogrzewanie lub chłodzenie, czy to ze względów mieszkaniowych lub pobytu ludzi, czy też ze względów eksploatacyjnych lub technologicznych. W tym artykule przyjrzymy się głównym typom pomp ciepła.

Ważnym kryterium rozróżniającym jest to, czy pompa ciepła jest używana do ogrzewania czy chłodzenia; w tym drugim przypadku często mówimy o klimatyzacji lub jednostce klimatyzacyjnej. Samą zasadę działania pompy ciepła opisaliśmy w artykule Jak działa pompa ciepła i ile oszczędza .

Rozwiązanie dzielone lub kompaktowe

Pompy ciepła powietrze/woda dzielą się na tzw kompaktowy i dzielony.

Kompaktowa pompa ciepła: W tym rozwiązaniu wymiennik ciepła czynnik chłodniczy / woda (w tym przypadku skraplacz) jest zintegrowany z jednostką zewnętrzną. W ten sposób obieg czynnika chłodniczego jest mocno zamknięty w jednostce zewnętrznej, która jest połączona z jednostką wewnętrzną linią wodną. Pod względem montażu rozwiązanie to jest łatwe i szybkie. Wadą jest jednak wyższy poziom hałasu we wnętrzu tej konstrukcji, a zwłaszcza problem większych strat ciepła ze względu na ochronę linii wodnej w środowisku zewnętrznym przed zamarzaniem. Dlatego następujące rozwiązanie jest deklarowane jako bardziej odpowiednie dla naszego środowiska.

jakie są pompy ciepła
jakie są pompy ciepła

Wersja Split: Tutaj czynnik chłodniczy / wymiennik ciepła (skraplacz) jest zintegrowany wewnątrz jednostki wewnętrznej (w module hydraulicznym, który znajduje się wewnątrz ogrzewanego budynku). Połączenie pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną odbywa się wówczas za pomocą przewodu czynnika chłodniczego, który można dowolnie rozciągać przy minimalnych stratach ciepła na odległość np. 75 m od jednostki wewnętrznej (w zależności od typu wyposażenia). Dzięki temu zewnętrzną pompę ciepła można umieścić w dowolnym miejscu wokół ogrzewanego budynku. Dzięki niezamarzającemu czynnikowi chłodniczemu nie jest wymagana ochrona przed zamarzaniem.

Rozkład wymiany ciepła według źródła energii

Ważnym kryterium rozróżniającym pompy ciepła jest to, skąd pompa pobiera energię cieplną (=źródło energii) i dalej dokąd ją przekazuje (czynnik przenoszący ciepło). Tutaj wyróżniamy cztery podstawowe typy TC:

  • powietrze – powietrze
  • powietrze woda
  • woda woda
  • ziemska woda

Air-to-air: Typ air-to-air jest szeroko stosowany do chłodzenia latem, tj. klimatyzacji. Zimą to urządzenie może pracować w odwrotnej kolejności, czyli tzw. jako pompa ciepła. Wtedy dobrze służy do dogrzewania, zwłaszcza jesienią i wiosną; ale są też specjalne konstrukcje do całorocznego ogrzewania. Ze względu na potrzebę ochrony przed letnim upałem w domach o małych stratach ciepła, rozwiązanie to jest coraz bardziej interesujące, ale wciąż raczej wyjątkowe. Jest to bardzo opłacalny typ, co więcej, bez konieczności budowania systemu ogrzewania ciepłą wodą (Wikipedia).

Nasze Pompy ciepła pracują już u mieszkańców:
Zbrosławice, Ptakowice, Miedary, Wilkowice, Laryszów, Kamieniec, Wieszowa, Zawada, Karchowice, Jaśkowice, Księży Las, Połomia, Rybna, Opatowice, Repty Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Tarnowskie Góry, Bytom, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra, Tworóg, Brynek, Nowa Wieś Tworoska, Hanusek, Boruszowice, Miasteczko Śląskie, Zalew Chechło, Nowe Chechło, Świerklaniec, Orzech, Nakło Śląskie, Radzionków, Łubie, Łubki, Jasiona, Kopienica, Wielowieś, Kotków, Wojska, Szałsza, Przezchlebie, Jaśkowice, Czekanów, Gliwice, Czechowice koło Gliwic, Żerniki, Zabrze, Grzybowice, Łabędy, Świętoszowice, Pyskowice, Dzierżno, Osiedle Mikoszowina, Lubliniec, Kokotek, Pusta Kuźnica, Świerklaniec, Orzech, Piekary Śląskie

Powietrze – woda: Ciepło jest pobierane z powietrza zewnętrznego, które przepływa przez parownik pompy ciepła. Podstawą jest pompa powietrza/pompy powietrza, czyli klasyczna klimatyzacja. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w hydrobox, który przekazuje ciepło do wody grzewczej. Wadą jest zależność współczynnika ogrzewania COP od temperatury powietrza. Urządzenia te pracują wydajnie do -15°C. Przy niższych temperaturach w hydroboxie instalowany jest mały bojler elektryczny, który pomaga pompie ciepła osiągnąć wymaganą temperaturę wody. Obecnie ten sposób ogrzewania budynków wraz z kondensacyjnymi kotłami gazowymi uważany jest za najbardziej ekonomiczny w zakresie ogrzewania ciepłej wody (Wikipedia).

Woda – woda: Źródłem ciepła w tym przypadku jest woda, najczęściej ze studni na własnym terenie. Prawo zabrania korzystania m.in. woda z rzeki lub stawu. Niezbędne jest również posiadanie dwóch studni – pompowania i infiltracji. Woda jest przenoszona z jednej studni do drugiej za pomocą parownika. Ta metoda w zasadzie nie jest stosowana w naszym kraju ze względu na wymagające warunki i konserwację. Studnia może być wyczerpana (Wikipedia).

jakie są pompy ciepła
jakie są pompy ciepła

Grunt-woda: Ciepło jest przenoszone z gruntu do wody za pomocą krążącego płynu niezamarzającego o niskiej temperaturze wrzenia. W stanie gazowym gromadzi ciepło w rurze umieszczonej w odwiercie lub w kolektorze pod powierzchnią ziemi. W obwodzie znajduje się sprężarka, aby osiągnąć wymaganą wysoką temperaturę. Cykl przebiega w taki sposób, że m.in. W kolektorze gruntowym (kilkaset metrów długości plastikowej rury) przepływa bardzo zimna ciecz niezamarzająca, która nagrzewa się w miarę przechodzenia gruntu (stała temperatura to stała temperatura ok. 4°C). Następnie przemieszcza się do pierwszego wymiennika, gdzie przekazuje temperaturę do czynnika gazowego w obwodzie sprężarki, gdzie gaz zostaje sprężony, przez co znacznie się nagrzewa, a w drugim wymienniku oddaje ciepło gruntowe do wody grzewczej. Wikipedia podaje, że na 1 kW mocy tej pompy ciepła potrzebujemy około 30 m2 gruntu. Cena to około 130 tys. CZK za moc grzewczą od ok. 7 kW.

Montaż pompy ciepła to drobne prace remontowe, po których należy posprzątać. Sprzątaniem po remoncie zajmuje się firma wysprzatane24 z Warszawy.

Rozdział pompy ciepła według temperatury wody na wylocie

Medium wyjściowe, do którego pompa ciepła pompuje energię, to gorąca woda. Kolejnym kryterium wyróżniającym, które musi odpowiadać systemowi ogrzewania, jest temperatura wody na wylocie pompy ciepła. Może to być niska temperatura (ogrzewanie podłogowe lub sufitowe), wysoka temperatura (klasyczne grzejniki) lub coś pomiędzy (podgrzewanie wody do prania i kąpieli). Wyróżniamy te typy:

  • niskotemperaturowa pompa ciepła (do 50°C)
  • średniotemperaturowa pompa ciepła (do 60°C)
  • wysokotemperaturowa pompa ciepła (do 80°C)

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]